Válasszon nyelvet!

MagyarDeutsch
Deutschsprachiger Mathewettbewerb 2020: Bertold Märcz ist Gewinner, DNG belegt den 4. Platz
2020. február 13. csütörtök, 11:41

Am 7. Februar 2020 wurde das Finale des deutschsprachigen Mathewettbewerbs in der budapester Wirtschaftsuniversität veranstaltet. Am Wettbewerb nahmen 51 Schüler*Innen  aus 16 Schulen teil, die sich in der Vorrunde qualifiziert haben. Unsere Schule vertraten sechs Schüler*Innen: Tímea Nadj (9.B), Ágnes Kuti (9.B) , Bertold Märcz (10.B), Zoltán Aszalós (10.B), István Dobó Gergely (12.BD) und Máté Márk Kiss (12.BD).

 

Bertold Märcz (10.B) hat eine tolle Leistung erbracht: er hat in seinem Jahrgang den ersten Platz belegt! Mit diesem Sieg war noch ein Preis verbunden: ein Drei-Wochen-Stipendium in Deutschland im Sommer!  Insgesamt hat das DNG unter den Schulen den 4. Platz erworben!

 

Wir gratulieren allen Teilnehmern, und wir wünschen Bertold eine gute Reise!

 

 
Német nyelvű matematikaverseny 2018 - DNG 5. hely
2018. január 31. szerda, 12:28
2018. január 19-én rendezték meg a német nyelvű matematika-verseny második fordulóját. A döntőn 16 iskola 49 diákja vett részt, iskolánkból 6 diák jutott be az első forduló eredményei alapján: Aszalós Zoltán 9.NB, Dobó István 10.BD, Komlódi Eszter 11.BD, Börcs Dóra 11.BD, Agócs Norbert 12.BD, Dömötör-Nagy Dóra 12.BD.
Aszalós Zoltán, Dobó István és Agócs Norbert az évfolyamjaikon ötödikek lettek, Börcs Dóra a 3. helyezést, az iskolák versenyéből pedig a DNG az 5. helyezést érte el!
Gratulálunk minden résztvevőnek!
 
A képre kattintva további fotók tekinthetők meg...
 
 
A 2017-es német nyelvű matematikaverseny eredményei
2017. december 20. szerda, 10:01

A 2017-es „matematika német nyelven” verseny második fordulójába iskolánkból az alábbi tanulók jutottak:

Aszalós Zoltán - 9.NB (69 pont)
Dobó István - 10.BD (60 pont)
Komlódi Eszter - 11.BD (51 pont)
Börcs Dóra - 11.BD (48 pont)
Agócs Norbert - 12.BD (55 pont)
Dömötör-Nagy Dóra - 12.BD (52 pont)

A második forduló időpontja: 2018. január 19.

GRATULÁLUNK ÉS TOVÁBBI SIKERES VERSENYZÉST KÍVÁNUNK!

 

 
Német nyelvű matematikaverseny 2017
2017. február 10. péntek, 12:51

2017. január 3-án iskolánk 7 tanulója német nyelvű matematika versenyen vett részt. A húsz nehéz feladat megoldására 90 perc állt rendelkezésükre, ezután két izgalmas feladatot kellett csoportokban megoldaniuk. A DNG idén is sikeresen szerepelt, az iskolák versenyében csapatunk  2. helyezést ért el. A csapat tagjai voltak: Kelemen Dávid, Kiss Máté, Szadai Barnabás, Börcs Dóra, Agócs Norbert, Dömötör-Nagy Dóra.

Egyéniben Kelemen Dávid 2., Dömötör-Nagy Dóra 3., Börcs Dóra 5. helyezést ért el.

A remek csapat- és egyéni eredményekhez szeretettel gratulálunk!

Néhányan a csapatból...

 
A németnyelvű matekverseny legjobbjai...
2014. december 02. kedd, 10:50
Évfolyam 9:
 
1.
Dömötör-Nagy Dóra
69 Pont
2.
Varga Norbert
64 Pont
3.
Börcs Dóra
61 Pont
Évfolyam 10:
1.
Perecz Laura
45 Pont
2.
Nagy Balázs Norbert
42 Pont
3.
Finszter Zsófia
37 Pont
Évfolyam 11:
1.
Schifler Anna
41 Pont
2.
Dörner Csenge
40 Pont
3.
Barabási Richárd
37 Pont
 Évfolyam 12:
1.
Kaltenecker Miklós
68 Pont
2.
Medvenics Dorina
46 Pont
3.
Szűcs Angéla
44 Pont
 
Szép munka! Gratulálunk mindenkinek!!!

 

 
Lezajlott iskolánk természettudományos vetélkedője (2014)
2014. április 01. kedd, 06:41
Március 28-án került megrendezésre iskolánk természettudományos vetélkedője a Gellért-hegyen. A nap eseményeiről három résztvevő bezámolójából tájékozódhattok, az eredményeket pedig a mellékletre kattintva érhetitek el. Gratulálunk minden versenyzőnek az ügyes és fegyelmezett versenyzéshez, különösen a győztes csapatnak, akik jutalmul egy-egy színházjegyet nyertek, illetve köszönjük a szervező tanárok munkáját, kíváncsian várjuk a jövő évi folytatást...smiley
A képre kattintva további fényképek tekinthetők meg...
 
"Péntek reggel lázasan készültünk iskolánk természettudományos vetélkedőjének döntőjére, amelynek helyszíne a Gellért-hegy volt. A csapatoknak 7 állomáson kellett túljutniuk a cél eléréséhez. Először Kalmár tanárnő kémiai finomságait kóstolgattuk, majd Vereb tanárnő „mesevilágába” kellett belépnünk. A harmadik állomáson Pálmay tanárnő várt minket finom pogácsával, és jó adag gondolkodtató feladattal. Ezt követően Győrfi tanárnő zenével fűszerezett logikai feladványa okozott fejtörést. Ezek után hiába kerestük Szirmai tanár urat, csak a biológia totóját küldte maga helyett. Hömi tanár urat a fák mögött találtuk meg, és elgurult piros almáját kellett megkeresnünk, hogy feloldjuk a lakatok titkait. Végül Szabó tanár úr ismeretterjesztő kérdéssorából derült ki néhány érdekes információ.A hegyről lefelé jövet, a „bátrabbak” kipróbálták a csúszdákat, majd a tiszteletünkre megnyitott 4-es metróval döcögtünk haza."
Szabó Judit, Makai Márton, Veér Annamária

A verseny eredményei

 
 
Kisorsoltuk a természettudományos vetélkedő 2. fordulójának csapatait
2014. március 26. szerda, 07:35
A természettudományi verseny döntőjére a következő csapatokat sorsoltuk ki:
1. Szabó Márk 12.A, Nánási Viktória 9.D, Szabó Judit 11.B, Nagy Szonja, 9. NC
2. Pálfi Bianka 11.B, Tóth Levente9.ND, Galambos Gergő 9.D,Zsikla Eszter 9.NC
3. Veér Annamária 11.A, Szerp Noémi 9.NA Szabó Tamás 9.C, Báró Brigitta 9.NB
4. Makai Márton 11.B, Varga Norbert 9.NC, Agócs Norbert 9.NB, Pnyakovics Levente 9.C
5. Patyi Dóri 12.A, Pintér Anita 9.D, Nánási Eszter 9.NC, Schuszter Antal 9.D
6. Girnt Péter 13.A, Pintér Krisztina 9.NC, Galambos Levente 9.D, Szabó Alexandra 9ND
7. Bogdányi Ádám 12.A, Buffham Nicolas 9.NA, Schifler Anna 11.B, Tenki Alex 9.NB
Ismerkedjetek össze a csapattagokkal és péntekig találjatok ki magatoknak egy találó csapatnevet! Pénteken 8 órakor találkozunk az iskolában.
Jó versenyzést kívánunk!
 
A természettudományos vetélkedő első fordulójának eredményei
2014. március 21. péntek, 14:55

A március 18-i, iskolai természettudományos vetélkedő 1. fordulóján  57 tanuló vett részt. A versenyen 100 pontot lehetett elérni. Legeredményesebb feladatmegoldók:

1. Szabó Bálint (13.B) 71 pontot, 
2. Makai Márton (11.B) 66 pontot, 
3. Patyi Dóra (12.A) 63 pontot, 
4. Pálfi Bianka (11.B) és Girnt Péter (13.A) 60 pontot  ért el.

Az évfolyamonként legjobb eredményt elért, összesen 28 diák vesz részt a március 28-i (péntek) második fordulón, melyet a Gellért-hegyen rendezünk. A 4 fős csapatokat március 24-én, hétfőn sorsolás útján állítjuk össze.

Az első forduló feladatait illetve megoldásai a mellékletekre kattintva tekinthetők meg:
 
 

 

 
A Német Nemzetiségi Középiskolák Matematika Versenye
2012. szeptember 10. hétfő, 10:51

A Bolyai János Matematikai Társulat (BJMT)  2010-ben Kecskeméten tartotta az 50. Rátz László Vándorgyűlést. Erre jelentették meg  a Cserepek a magyarországi matematikai tehetséggondozó műhelyekből című kiadványt, amely a közoktatásban jelenleg működő matematikai műhelyeknek, matematikai  tehetséggondozásnak,  módszertani- és szaklapoknak állított tükröt.  A kiadványba bekerült az iskolánkban indított Német Nemzetiségi Középiskolák Matematika Versenyéről is egy beszámoló. Az alábbiakban a szerkesztőségnek elküldött anyag olvasható. 
(Az iskolák anyagi helyzetében beállt változás miatt 2011-ben volt az utolsó ilyen verseny.)
 
A Német Nemzetiségi Középiskolák Matematika Versenye
 
A verseny szervezésének ötlete 2001. őszén merült fel a budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium matematika munkaközösségében. A gondolat azért fogalmazódott meg, mert a német nemzetiségi iskolák helyzete sok szempontból más, a matematika szempontjából némiképp hátrányosabb, mint magyar egynyelvű társaiké. A nemzetiségi iskolákban az igen magas heti összóraszám miatt kevés a lehetőség arra, hogy a matematikát a minimális óraszámon felül tanítsuk, hiszen a törvényi keretekbe több tanóra nem fér már bele. Annak, aki nemzetiségi iskolában tanít matematikát, az időhiánnyal mindenképpen meg kell küzdenie. 
Ez a verseny lehetőséget biztosít az ilyen típusú iskolákba járó tehetséges tanulóknak arra, hogy összemérjék tudásukat. Ezzel a versennyel tanulóink több sikerélményhez jutnak, mint a nagy országos versenyeken. Mivel évfolyamonként két tanulót indítunk, már a kiválasztás is nagy megtiszteltetést jelent számukra. A sikert fokozza, ha dobogós helyezért érnek el.
Az iskola igazgatója, dr Schäffer István, aki maga is matematika tagozatos osztályba járt, azonnal az ügy mellé állt és mindenben támogatta a kis létszámú munkaközösség elképzeléseit. A verseny megrendezésével egyetértett minden érintett iskola matematika munkaközössége. Ezzel a versennyel iskoláink közötti kapcsolat egy új területét nyitottuk meg.
Az első versenyt 2002. márciusában a budapesti  Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium rendezte meg. Azóta a versenyt évente más-más nemzetiségi iskolában rendezzük meg, most már hagyományosan, márciusban. 
 
A versenyen rendszeresen résztvevő középiskolák, a szervezőtanárok, valamint a lebonyolítás éve:
 
Középiskola Szervező tanár Rendezés éve
Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) és Kollégium, Sopron Zsuppán Sándor 2006
Friedrich Schiller Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Pilisvörösvár
Búza Jánosné, Várady Ferenc 2004
2010
Koch Valéria Középiskola, Pécs
Lányi Vera 2007
Leőwey Klára Gimnázium, Pécs
Dönszné Buvári Nóra

2003
2009

Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja, Baja
Steingart János Bohner Ildikó Sziegl Hajnalka 2005
Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium
Budapest
Nagyné Pálmay Piroska

2002
2008

Tamási Áron Gimnázium, Budapest
Sziegl Hajnalka Káldy Nóra
 

 

2010 Pilisvörösvár

 

 

2003-ban a Leőwey Klára Gimnázium egy vándorserleget ajánlott fel az iskolák közötti verseny győzetesének. Ez a serleg, három egymás utáni verseny megnyerését követően  a Koch Valéria  Középiskola tulajdonává vált. Idén ismét ez az iskola nyerte a versenyt, így az új serleget is ők őrzik egy évig.

 

II. A verseny kétnapos (péntek, szombat), egyfordulós, amelyen iskolánként és  évfolyamonkét 2-2 fő vesz részt. A versenyzőknek  -az ebéd és az ünnepélyes megnyitó után-  90-120 perc alatt 5-6 feladatot kell megoldaniuk.  A versenyt szakmai és kulturális programokkal tesszük színesebbé. Az írásbelit követően a tanulók általában  a vendéglátó iskola színjátszó csoportjának előadását tekintik meg és/vagy vezetéssel közös városnézésen vesznek részt (Pécs, Sopron). Idén például Piliscsabán a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen jártak. 
 
A dolgozatírás alatt a kísérő tanárok megismerkednek  a vendéglátó iskolával, a kollégiumi élettel. A matematika tanítással kapcsolatos speciális problémákat vitatunk meg. 2002-ben  például vendégünk volt Lukács Judit  /OKI/, akivel a bevezetés előtt álló kétszintű érettségiről beszélgettünk. Néhány helyen a versenydolgozatok javítását követően a tanárok is helyi specialitásokkal ismerkedtek, pl.: Baján halászlé, Sopronban borkóstolás. Ezután  a diákokkal közösen részt vesznek az esti programokon.
 
Emlékezetesek a bajai, pilisvörösvári játszóházak-logikai játékokkal, a csapat versenyek és  sportversenyek, a Leőwey-s táncház, a Koch Valéria rockvaléria koncertje. Budapesten vendégül láttuk Lénárt Istvánt, aki rendkívül érdekes előadást tartott a Bolyai-geometriáról.  A Csodák Palotájának fantasztikus fizika kísérleteit a természettudományok iránt kevésbé érdeklődő „hazai” diákok is sokáig emlegették. A verseny másnapján kulturális program vagy  szakmai előadás után következik az ünnepélyes eredményhirdetés. Pécsett,  Bereczkiné Székely Erzsébet Bolyai Jánosról (2003-ban), Fejér Lipótról (2009-ben), idén (2010-ben) Pilisvörösváron Király Endre: Ismerkedés a fraktálokkal címmel tartott előadást. 
 
Az  első néhány helyezett kisebb ajándékokkal, oklevéllel, az összes résztvevő pedig a versenyfeladatokat és megoldásokat tartalmazó füzetecskével, no meg sok szép élménnyel tér haza.
 
 
2008-as verseny győztesei 2010. évi versenyfűzet borítója

 

Néhány, a versenyen szereplő feladat: [letöltés]
 

Írta: Lányi Vera & Nagyné Pálmay Piroska

 
Matematikai versenyeken elért helyezéseink (2012)
2012. szeptember 09. vasárnap, 19:33
A Nemzetközi Kenguru Matematika versenyen kiemelkedően szerepeltek

Ürögi Ákos (9.B)

budapesti 6. (149 induló közül)

Makai Márton  (9.B)  

budapesti 12. (149 induló közül)

Jánka Zsófia  (10.A)

budapesti 22. (487 induló közül)

Szabó Bálint (11.B)

budapesti 17. (466 induló közül)

A  nyelvi előkészítősök részére kiírt Apáczai Matematikaverseny

Madarász Zoltán  (9.B)

20. helyen végzett